Marco Crupi imzali Time-Lapse çalışması.

Sadece kedi çekmeyin: Time-Lapse!

Marco Crupi imzali Time-Lapse çalışması.
Marco Crupi imzali Time-Lapse çalışması.

Alternatif bir hobi olarak fotoğrafçılığın ne kadar yaygın olduğunu gözlemlemek pek de zor değil günümüzde.Teknolojinin ileri boyutlara ulaşıp telefonların çözünürlük açısından fotoğraf makinalarıyla yarışır hale gelmesi de bu sanatın insanlar tarafından fark edilmesinde önemli bir etken teşkil etmektedir.Sosyal medyanın insanların hayatına bu denli girmesi ve paylaşım çılgınlığı da cabası.Snapback Hats Wholesale.

DSLR makinaların performansları, HD görüntü kaliteleri ve fiyatlarının da gözden çıkarılabilecek seviyede olması sebebiyle bu makinaların kullanımı yaygınlaşmıştır.Eskiden turistlerin boynunda görmeye alıştığımız fotoğraf makinalarını artık alternatif bir hobi olarak kendi insanlarımızda da sık sık görüyoruz. Cheap Snapbacks.Merak ediyorum da elimizdeki bu muazzam özellikleri olan DSLR makinalarla yapılabileceklerin kaçta kaçını yapıyoruz? Alışık olduğumuz fotoğraf çekimlerinin ne kadar dışına çıkabiliyoruz? Açıkcası sadece sosyal medya ortamı için günlük,anlık fotoğraflar çekiyorsak bu makinaların hakkını veremiyoruz demektir. İşte bu noktada Time Lapse program tekniğini sizlere tavsiye etmek istiyorum.Wholesale Snapback Hats.

Time-Lapse tekniği nedir?

Kurulan tripot sistemiyle sabitlenen kameramızı,hareketli bir manzaraya çevirerek,zamanlayıcı yardımıyla belli zaman aralıklarıyla kaydettiğimiz kareleri,bilgisayarda basit bir işlemden geçmesi sonucunda oluşturabileceğimiz bir video şeklidir.Daha da basit bir şekilde anlatmak gerekirse onlarca,yüzlerce fotoğrafın arkaya arkaya sıralanmasıyla oluşan bir sistemdir. Başarılı bir time lapse çalışması ile mükemmel görüntüler elde etmek mümkündür.

Benim kısaca bahsettiğim bu teknikle bir görüntü elde etmek için bir kaç malzemeye ve bolca sabıra ihtiyacınız var. Belki ilk denemede yaptığınız iş içinize sinmeyecek fakat denedikçe fazlasıyla uzmanlaşıp,harika görüntüler elde edeceksiniz. Bu konu hakkında yaptığım araştırmalarda yabancı kaynaklardan yararlanmıştım ama geçen gün farkettim ki bu işin detaylarını öğrenebileceğiniz Türkçe kaynaklar da mevcut. Time lapse program desteğiyle yapılabilen bir teknik. Biraz da bu programlardan bahsedelim.cheap snapbacks online.

Time Lapse program

Time-Lapse tekniği, özetle birden çok fotoğrafın arda arda sıralanmasından ibaret olduğu için ciddi bir video-fotoğraf yazılımı bilgisi gerektirmiyor. Neredeyse Windows yüklü her bilgisarda kendiliğinden mevcut olan Movie Maker’daki slayt özelliği kullanılarak bu tekniğin uygulanması mümkündür. Spesifik olarak buraya tıklayarak indirebileceğiniz “Images to video” adlı basit program da işinizi görecektir.

Time-Lapse ile yapılmış video örneklerini görmek için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>